Günışığı Projesi

Günışığı Projesi

Günışığı Projesi, total kör kabul edilen azgören çocuklara, var olan görme yetilerini  fonksiyonel olarak kullanmayı öğretiyor. Türk Telekom’un teknoloji desteği ile oluşturulan özel bir eğitim programına sahip Günışığı Projesi’ne 62 ilden dahil olan toplam 900 çocuk, 7 ay gibi kısa bir sürede görmeyi öğrendi. EyDer ile işbirliği içinde gerçekleştirilen proje az gören çocukların, bağımsız hareket eden ve engelsiz akranları ile aynı kurumlarda eğitim hayatına devam edebilen bireyler haline gelmesini; bu eğitimle ailelerin de bilinçlendirilmesini sağlıyor. Erken müdahale eğitiminin teknolojiyi kullanarak yaygınlaştırılması amaçlanan projede, her yıl eğitim alan çocuk ve aile sayısının artırılması hedefleniyor.

Günışığı Projesi kapsamında az gören çocuklara teknolojik imkanlar sunularak, erken müdahale eğitimini uzaktan alabilmeleri de sağlanıyor.

Ayrıca Günışığı Projesi kapsamında; Türk Telekom Ar-Ge birimi tarafından mobil, web ve Windows platformları üzerinde çalışan, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle Türkiye ile aynı anda tüm dünyada ücretsiz olarak hizmete sunulan oyun uygulaması geliştirildi. Buna ek olarak, engelsiz akranlarıyla aynı sınıf ve sıraları paylaşan Günışığı Çocukları için, TahtApp yazılımı geliştirilerek sınıflara kuruldu ve hizmete sunuldu.

Projenin Okulumda Günışığı ayağı kapsamında, 11 ilden yaklaşık 5000 eğitimciye farkındalık seminerleri verildi. Günışığı Projesinden mezun olan çocuklarımız artık hayatı bir başka yaşıyor; gören yazı ile yazabiliyor ve resim çizebiliyor. Bu resimleri tebrik kartı haline getiren Türk Telekom, herkese Günışığı çocuklarının başarılarını paylaşma imkanı tanıyor. Siz de mesajınızı yazarak bu başarıları sevdiklerinizle paylaşın, Günışığı çocuklarının başarılarını duymayan kalmasın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir