Telefon Kütüphanesi

Telefon Kütüphanesi

Türk Telekom, bilgiye erişimde fırsat eşitliği prensibi ilkesinden hareketle Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliği ile Türkiye’nin ilk ücretsiz Telefon Kütüphanesi’ni 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü’nde hayata geçirdi. Görme engelliler için telefon üzerinden sesli kitap ve içerik hizmeti sunan Telefon Kütüphanesi’nde şiirden romana, tarihten kişisel gelişime, deneme sınavlarından, betimlemeli filmlere 50’den fazla kategoride binden fazla sesli kitap, 20 adet dünyaca ünlü tablonun 20 ünlü isim tarafından seslendirilen betimlemeleri ve Anadolu Ajansı tarafından servis edilen anlık haberler bulunuyor. Kullanıcılar dinledikleri kitaba diledikleri zaman kaldıkları yerden devam edebiliyor, dinleme esnasında ileri veya geri alabiliyor, daha hızlı veya yavaş dinleyebiliyor; sesli menü ile aradıkları kitaba daha hızlı ulaşabiliyorlar.

Telefon Kütüphanesi hem sabit telefonlardan hem de mobil uygulama olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar Türk Telekom Telefon Kütüphanesi uygulamasını ücretsiz indirerek GETEM’den aldıkları şifrelerle yüzlerce esere lokasyon bağımsız istedikleri her yerden erişebiliyorlar.

Telefon Kütüphanesi ile görme engelli kullanıcılar aynı zamanda kağıt paraları tanıyabiliyorlar. Ekranın altına tuttukları kağıt paraların miktarı sesli olarak okunuyor. Böylece kullanıcılar alış verişte, takside ve benzeri durumlarda suistimal edilmeden güvenle alışveriş yapabiliyorlar.

Telefon Kütüphanesi’ne gönüllü katkıda bulunmak isteyen herkes “Kitaplara Ses” uygulamasını iOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlara ücretsiz indirerek kolayca kitap seslendirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir